پتینه کاری

پتینه کاری روی دیوار

نمیدونم واژه ی پتینه کاری رو شنیدید یا نه! ولی مطمئنا الان دنبال این هستید که بدونید پتینه کاری چیه و چه کاربردهایی داره.

خُب، نقاشکار اومده تا برای شما از پتینه کاری روی دیوار و سقف ساختمان صحبت کنه و بهتون بگه که در چه مواردی و کجاها می تونید از این هنر زیبا استفاده کنید.

اول از همه بهتره که یک تعریف مشخصی از پتینه کاری داشته باشیم.

 

پتینه کاری چیست؟

اگر بخواییم خود واژه ی پتینه کاری رو تعریف کنیم میشه گفت پتینه کاری “هنر کهنه کردن فضای داخلی خانه” است. در مفهوم گسترده تر می تونیم پیر کردن هر محصولی رو پتینه کاری بنامیم.

پتینه یه لایه ی نازکیه که روی سطح فلزاتی مانند: مس، برنز و حتی سنگ تشکیل می شه. این واکنش رو می تونیم با مجموعه سطوح دیگری همچون: چوب، پلاستیک، مقوا، سرامیک، شیشه و حتی پلی استایرن تکرار کرد!

در زمان های قدیم از گچبری سقف ها و گوشه های دیوار به همچین عنوانی یاد می شد و اما هنری که الان میشه گفت مدرن تره، پتینه کاریه و طرفدارهای هنردوست خاص خودشو داره.

یک پتینه ساده  می تونه در اطراف لبه های دیوارها و مکان هایی که دیوار و پنجره با هم وجود دارند ظاهر پیر و کهنه ی مطلوبی ایجاد کنه.

همانطور که مطمئنا میدوند پتینه کاری مختص به کهنه کردن فضای خونه خلاصه نمیشه بلکه با پتینه کاری که یک نوع تکنیک نقاشی هست، می تونید بافت های متنوع با طرح های مختلف و زیبایی را روی دیوار و یا حتی وسایل خونه به وجود آورید. می تونید با پتینه کاری وسایل خونه رو کهنه کنید و به یک شی قیمتی و باارزش تبدیل کنید.

یه سری کهنگی ها، زنگ زدگی هایی که بر روی چوب و فلز ایجاد می کنند هم نوعی از پتینه کاری می باشد. پتینه کاری در ساختمان یکی از انواع نقاشی ساختمان می باشد که فراتر از نقاشی معمولی ساختمان می رود.

 

مزیت های پتینه کاری

  • زیبایی و دلنشینی که پتینه کاری به ارمغان می آورد قابل قیاس با انواع نقاشی ساختمان دیگر نیست.
  • قابلیت اجرای پتینه کاری روی دیوار، چوب، ستون، فلز و سقف دارد آن را متمایز گردانیده است
  • وجود بافت ریز و درشت در پتینه کاری قابلیت پوشش دهی و کاور روی دیوارهای آسیب دیده را افزایش می دهد.
  • کیفیت و دوام بالا
  • قابلیت شست و شو
  • قابلیت ترمیم

 

 

ترکیبات رنگی برای پتینه کاری

پیر شدن یک دیوار با پوشش مصنوعی پتینه رو می تونیم با جلوه ایی مشابه زرد شدن صفحه کتاب مقایسه کنیم. برای این کار از رنگ روشن به عنوان پوشش پایه برای دیوارها استفاده می شود. پس از خشک شدن، از رنگ تیره آن در بالای آن استفاده می شود، آن را با پارچه مالیده یا با پارچه مالیده می شود، سپس به سرعت قبل از خشک شدن پوشش بالا مالش می دهیم. کلید یک پتینه خوب این است که همزمان در مناطق کوچک کار کنید تا ظاهری ثابت داشته باشید و از خشک شدن رنگ قبل از مالش و خاموش شدن آن جلوگیری کنید. هر بافت روی دیوار  به عنوان مثال، رج های گچ اگر یک دیوار گچی باشد با رنگ تیره ای که به عنوان پوشش بالا استفاده می کنید، تقویت می شود. رنگ های لاتکس برای این اثر خوب عمل می کنند.

یک پتینه واقع گرایانه با استفاده از تکنیک پایه پتینه به طور کلی یک رنگ تیره در بالای یک رنگ روشن تر، مانند زرد در بالای سفید یا زغال در بالای خاکستری روشن به وجود می آید. دیوارهای مدرن و سبک شده را می توان با اثر پتینه با استفاده از رنگ های غیر سنتی پاتینا ایجاد کرد: آبی در بالای زرد، زرد در بالای قرمز و غیره. قبل از تصمیم گیری در مورد ترکیبات رنگی پررنگ، قبل از اینکه تصمیم بگیرید که آیا ترکیب در مقیاس بزرگ به خوبی کار خواهد کرد، ترکیب را روی یک تکه مقوا آزمایش کنید. همچنین توجه داشته باشید که رنگ های تیره شسته شده روی رنگ های روشن نیز روشن می شوند. نارنجی تیره بیشتر شبیه زرد روشن خواهد بود که روی دیوار سفید یا روشن مالیده شود.

 

سبک مس پتینه

پتینه مسی اساساً لایه های فیروزه ای ، آبی و سبزیجاتی است که در بالای رنگ پایه ای از مس یا برنز قرار دارند، هرچه پوشش پایه فلزی به نظر برسد، بهتر است. پس از خشک شدن لایه پایه ، یک اسفنج دریایی به رنگ آبی یا فیروزه ای آغشته می شود و سپس روی دیوار لکه می شود و در نهایت ظاهر پتینه را ایجاد می کند. استفاده از چندین سایه فیروزه ای مختلف و حتی کمی طلای فلزی باعث می شود که پایان کار واقع بینانه تر باشد. یک برس خشک و موی سفت که برای نرم کردن رنگ تازه استفاده می شود ، جلوه ای طبیعی تر به رنگ می بخشد.

 

عجایب لعاب

لعاب، بدون توجه به اینکه از تکنیکی استفاده کرده اید، لایه هایی از عمق را به پایان پتینه اضافه می کند. این همچنین باعث افزایش زمان کار کردن رنگ می شود، بنابراین قبل از اینکه آن را با پارچه یا پارچه نرم کنید ، نگرانی برای خشک شدن رنگ رویه وجود ندارد. از همان نوع لعاب رنگ استفاده کنید. به عنوان مثال، لعاب لاتکس با رنگ لاتکس. قبل از استفاده از آن روی دیوار، مقداری رنگ رویه و لعاب را با هم مخلوط کنید. نسبت ها به شفافیت شما برای پایان کار بستگی دارد. مانند هر روش تکمیل مصنوعی، آزمایش ترکیب رنگ و لعاب روی یک تکه مقوا به شما کمک می کند تا قبل از ایجاد دیوارهای شاهکار خود، ظاهری دقیق را که دوست دارید ایجاد کنید.

 

خدمات مرتبط

پتينه كاري روي ديوار

پتينه كاري روي ديوار پتينه كاري روي ديوار در نهایت جلوه ای از پیری و [...]

رنگ آکریلیک دیوار

نقاشی دیوار یا نقاشی ساختمان با رنگ آکریلیک، یکی از انواع رنگ آمیزی های جدیدی [...]

طرح های جدید رنگ آمیزی ساختمان

در خانه های مدرن به وضوح می بینیم که مردم علاقه ی خاصی به رنگ [...]

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button