رنگ آکریلیک دیوار

رنگ اکریلیک دیوار

نقاشی دیوار یا نقاشی ساختمان با رنگ آکریلیک، یکی از انواع رنگ آمیزی های جدیدی از نقاشی ساختمان است که توجه بسیاری از افراد و نقاش کاران را به خود جلب کرده است.

با اینکه رنگ های قدیمی مثل نقاشی ساختمان با رنگ روغن و نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک بسیار پرکاربرد هستند اما رفته رفته، رنگ آکریلیک دیوار جایگزین آن ها می شود.

به همین خاطر لازم دانستیم که در مورد رنگ آمیزی جدید مطالبی را حول ویژگی های رنگ آکریلیک، کاربردهای رنگ آمیزی آکریلیک دیوار و در نهایت در مورد ویژگی ها و برتری آن نسبت به رنگ های دیگر بیان کنیم.

 

رنگ آکریلیک دیوار چیست؟

رنگ آکریلیک از رنگدانه معلق در محلول پلیمر آکریلیک و رزین آکریلیک ساخته شده است. آن ها مبتنی بر مواد شیمیایی هستند به این معنی که با خشک شدن در برابر آب مقاوم می شوند. همانطور که می دانید در حال حاضر، رنگ های آکریلیک محبوب ترین نوع رنگ نقاشی ساختمان هستند.

همانطور که در بالا هم به آن اشاره کردیم، رنگ آکریلیک با مواد شیمیایی و رزین های آکریلیک ساخته می شود. این رزین هایی که در رنگ آکریلیک به کار برده می شوند، همان بافت هایی هستند که به رنگ آکریلیک دیوار نشاط می بخشد.

رنگ آکریلیک بر پایه آب از ذرات ریز رزین آکریلیک پلاستیکی معلق در آب (امولسیون پلیمر اکریلیک) و رنگدانه تشکیل شده است. وقتی آب تبخیر می شود ذرات رزین با هم ترکیب می شوند و یک رنگ با دوام قوی ایجاد می کنند.

رنگ آکریلیک دیوار، یکی از انواع رنگ نقاشی ساختمانی است که با داشتن ویژگی استفاده ی راحت از آن، در بین صنعتگران و هنرمندان از محبوبیت ویژه ایی برخوردار است.

به دلیل آن که رنگ آکریلیک دیوار  که در خانه استفاده می شوند، بسیار قوی هستند، برای تمیز کردن محل نقاشی و برسی که برای نقاشی دیوار از آن استفاده شده است، استفاده از مواد رقیق کننده و مواد شیمیایی قوی نیاز است.

رنگ آکریلیک برای استفاده در پروژه های خانگی در قوطی های رنگ بزرگ تری موجود هستند، بنابراین شما با آن می توانید ناحیه ایی بیشتر از دیوار اتاق خواب یا دیوار کل خانه را رنگ آمیزی نمایید.

رنگ های امولسیونی آکریلیک از جمله رنگ های مورد علاقه برای فضای داخلی خانه هستند. آن ها در طیف گسترده ای از رنگ ها موجود هستند و با توجه به ترجیح شما می توانند به راحتی مخلوط شوند.
رنگ های امولسیون آکریلیک خیلی سریع خشک می شوند. آن ها در پایان های مختلف از مات و ابریشم تا براق موجود هستند.
رنگ مبتنی بر آب است، بنابراین  مقدار زیادی VOC سمی منتشر نمی کند.
رنگ امولسیون بادوام است و با استفاده از پارچه ای که در آب صابون آغشته شده است می توان آن را تمیز کرد.
رنگ های آکریلیک در برابر نور خورشید کمرنگ نمی شوند.
رنگ آکریلیک دیوار خاصیت ارتجاعی ارائه می دهد و سطح را در برابر ترک خوردگی مقاوم می کند.
این رنگ را نمی توان مستقیماً بر روی دیوار قرار داد و به لایه اولیه آغازگر نیاز دارد.

رنگ آکریلیک برای چه مواردی استفاده می شود؟

از رنگ آکریلیک می توان روی کاغذ، چوب، بوم، گچ، سرامیک و … استفاده کرد. رنگ اکریلیک نسبتاً مقرون به صرفه است، با دوام  است و استفاده از آن آسان است. یک مزیت اضافی اکریلیک این است که قابلیت تنفس دارند، به این معنی که پس از خشک شدن مقاومت بالاتری در برابر آفتاب یا آسیب از آب دارد. این رنگ ها از کیفیت الاستیک برخوردار هستند که به آنها امکان انبساط و انقباض را می دهد و استفاده از آنها را برای کار در فضای باز بسیار مناسب می باشد و با گذشت زمان کمرنگ نمی شوند.

 

مزایای اصلی استفاده از رنگ آکریلیک دیوار

مواد شیمیایی موجود در رنگ آکریلیک باعث می شود که خاصیت ارتجاعی بیشتری داشته باشد. این بدان معنی است که با نوسان دما، رنگ منبسط  می شود. این ویژگی باعث می شود میزان پوسته پوسته شدن و ترک خوردگی دیوار کاهش یابد. همین امر استفاده از رنگ آکریلیک را برای پروژه های نقاشی خارج از ساختمان عالی ساخته است.
با توجه به نکاتی که بیان شد، استفاده از رنگ آکریلیک دیوار، بادوام تر و گران تر می باشد، اما آنچه برای رنگ آکریلیک دیوار پرداخت می کنید، با مزیت هایی درون خود دارد، می توانید به نتیجه ی دلخواه خود دست یابید.
یکی دیگر از مزایای استفاده از رنگ آکریلیک دیوار، در پروژه های خارج از ساختمان مقاومت آن ها در برابر آفتاب است. این امر آن ها را یک قدم بالاتر از رنگ های لاتکس قرار می دهد و کیلومترها از رنگ روغن جلوتر است.
آکریلیک به دلیل قابلیت انعطاف پذیری، دوام، کیفیت چسبندگی و سمیت کم، برای صنایع دستی، کلاژ و کارهای ترکیبی بسیار مناسب است. تفاوت هایی در کیفیت و ترکیب بین صنایع دستی و آکریلیک هنرمندان وجود دارد، بنابراین رنگ آکریلیک با کیفیت هنرمند برای کارهای هنری بهترین است. هر چند می توان از آن ها برای صنایع دستی استفاده کرد.

تمیز کردن رنگ های آکریلیک

از دست: رنگ آکریلیک مرطوب یا خشک شده با آب و صابون تمیز می شود.
از برس: برس های مرطوب را با آب و صابون تمیز کنید. برس های اکریلیک خشک شده را با استون، الکل دناتوره یا محصول معادل آن تمیز کنید. این محلول های تمیز کننده سمی هستند. در حین استفاده باید دقت شود.
از لباس: در حالی که رنگ مرطوب است، با آب و یا پاک کننده پنجره تمیز کنید. رنگ اکریلیک خشک روی پارچه دائمی است.
از سطح رنگ آمیزی: در حالی که رنگ مرطوب است، با پارچه ای مرطوب پاک کنید و با آب تمیز کنید. هنگامی که رنگ خشک است، به سادگی با رنگ و نقاشی مورد نظر روی سطح را نقاشی کنید.

آیا رنگ آکریلیک برای دیوارها مناسب است؟

100٪ رنگ آکریلیک در مقایسه با بیشتر رنگ های پایه آب و لاتکس موجود در بازار و محافظت از رنگ، از حفاظت و ماندگاری بالاتری در برابر رنگ های دیگر برخوردار است. رنگ آکریلیک دیوار، همراه با یک آغازگر مناسب، برای دیوارها و سایر کارهای رنگ آمیزی، به ویژه در فضای باز، بسیار توصیه می شود.

مقالات مرتبط در نقاشکار

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button