رنگ های پلاستیکی مناسب برای نقاشی ساختمان

انتخاب رنگ پلاستیکی مناسب برای خانه

اگر می خوایید دیوارهای خونتون رو رنگ آمیزی کنید و یا اینکه یک نقاش کار بخواد نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیکی رو به عهده بگیره، فرقی نمی کنه! یه سری قواعد و اصول هست که اگر اونارو بدونید می تونید بهترین رنگ های پلاستیکی رو برای خونتون استفاده کنید.

مواردی مثل اینکه منطقه ایی که قراره پروژه رنگ پلاستیکی در آنجا انجام بشه مرطوبه یا خشکه؟ آیا پوشش دهی و رنگ آمیزی ساختمان مات باشه یا براق؟ آیا نواحی زیادی رو می خوایید نقاشی کنید یا کم؟ مدت زمانی که نیازه تا رنگ خشک بشه کمه یا زیاده؟

خلاصه این موارد، مواردی هستند که می تونند به شما توو انتخاب رنگ پلاستیکی مناسب برای خانه شما مورد ارزیابی قرار بگیرند.

در ادامه به بررسی مواردی که ذکر شد می پردازیم:

 

مهم ترین عوامل تاثیرگذار در انتخاب رنگ پلاستیکی ساختمان

 

 کیفیت رنگ پلاستیکی

رنگی که در نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد، از چهار ماده اصلی تشکیل شده است: رنگدانه ها، رزین ها، حلال ها و سایر مواد افزودنی.

پیگمنت ها ذرات ریزی هستند که به دانه های آن رنگ می دهند و به آن اجازه می دهند تا روی سطح را بپوشاند و بچسبد. رزین ها ذرات رنگدانه ها را به یکدیگر متصل می کنند و حلال حامل اتصال رزین ها و رنگدانه ها است. سایر مواد افزودنی کیفیت های مطلوبی مانند مقاومت در برابر کپک یا خراش را ارتقا می دهند.

در رنگ پلاستیکی با کیفیت بالا، رنگدانه ها و رزین های بیشتری با حلال کمتری وجود دارد. وقتی رنگ خشک شد و حلال تبخیر شد، سطح ضخیم تر و با دوام تری برای شما باقی می ماند.

رنگ های بی کیفیت حاوی حلال های بیشتر و رنگدانه ها و رزین های کمتری هستند.  در پایان خشک شده از رنگ های بی کیفیت سختی و مقاومت مورد نظر را ندارد و پوشش آن به اندازه صاف و ماندگار نیست.

 

مقاومت در برابر رطوبت و آب

رطوبت و چگالش آشپزخانه و حمام بیشتر از سایر مناطق خانه شما است، بنابراین رنگ پلاستیکی که مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارد می تواند انتخاب مناسبی برای چنین فضایی باشد. اگر موردی دارید که مجددا روی رنگ قبلی می خواهید فرآیند رنگ آمیزی ساختمان را تکرار کنید، موردی را انتخاب کنید که در برابر آب نیز مقاوم باشد. قرار گرفتن در معرض رطوبت و آب می تواند باعث ترک خوردن و پوسته شدن رنگ شود.

برای مناطق با رطوبت بالا، رنگ هایی را انتخاب کنید که دارای مقدار براقیت بالا هستند، مانند رنگ های روغنی، براق و نیمه براق. این رنگ ها تا پایان سخت خشک می شوند و باعث ایجاد مقاومت در برابر رطوبت می شوند. یک امتیاز اضافی این است که می توانید هر رنگ روغن یا نیمه براق را پس از خشک شدن  با خیال راحت بشویید و یا آن را با پارچه ای نمدار تمیز کنید.

 

زمان خشک شدن رنگ پلاستیکی

وقتی روی سطح پلاستیک را با اسپری رنگ می کنید، ممکن است در مدت زمان 15 دقیقه که رنگ را لمس می کنید خشک شده باشد، اما باید 30 دقیقه زمان خشک شدن بین آن ها داشته باشید. وقتی دما بیش از 50 درجه و زیر 90 درجه باشد، رنگ به بهترین وجه خشک می شود. مطمئنا جریان هوا و تهویه مناسب برای هر چه سریع تر و بهتر خشک شدن رنگ پلاستیکی به شما کمک می کند.

بین زمان خشک شدن و زمان پخت تفاوت وجود دارد. وقتی رنگ پخت می شود، 100 درصد خشک است و به حداکثر سختی خود رسیده است. اگر قبل از ترمیم رنگ، جسمی را دستگیر یا استفاده می کنید، می توانید سطح قطعه تازه رنگ شده خود را مخدوش کنید.

شرح محصول یا اطلاعات برچسب را برای زمان خشک شدن و زمان پخت هر رنگی که قصد استفاده از آن را دارید بررسی کنید.

 

اندازه قوطی رنگ پلاستیکی

بهترین روش برای رنگ آمیزی پلاستیکی استفاده از اسپری رنگ پلاستیکی است که به طور کلی در قوطی های 12 اونسی موجود است. یک قاعده کلی این است که 12 اونس رنگ پلاستیکی اسپری 10 تا 12 فوت مربع سطح را پوشش می دهد، اما این فقط یک تخمین است.

فاکتورهای مختلفی بر تعداد قوطی 12 اونسی اسپری رنگ پلاستیکی برای یک پروژه تأثیر می گذارد. رنگ های تیره برای اطمینان از پوشش مناسب به رنگ بیشتری نسبت به رنگ های روشن تر نیاز دارند. اگر قصد دارید یک رنگ روشن را روی یک رنگ تیره تر رنگ کنید، به قوطی های اسپری رنگ پلاستیکی بیشتری احتیاج دارید. از طرف دیگر، اگر قبل از رنگ آمیزی پروژه مبتنی بر پلاستیک خود پرایمر استفاده کنید، ممکن است بسته به رنگی که استفاده می کنید به رنگ کمتری برای پوشش کامل نیاز داشته باشد.

 

موادی که قصد دارید آن ها را نقاشی کنید

در گذشته، سطح پلاستیکی برای دیوارها مشکلی ایجاد می کرد. پلاستیک یک سطحی است که لم و فن نقاشی مخصوص به خود را می طلبد، و رنگ پلاستیکی ممکن است به صورت قطره قطره، لکه و تراشه ایجاد شود. امروزه، چندین تولید کننده رنگ، رنگ هایی را ارائه می دهند که مخصوص تهیه چسبندگی و پوشش جامد با دوام مقاوم در برابر تراشه بر روی سطوح پلاستیکی هستند.

پاشش رنگ پلاستیکی روی سطح پلاستیک شما بهترین پوشش را ایجاد می کند و پایان صافی را ایجاد می کند. ممکن است رنگ را روی پلاستیک بکشید، اما تمایل دارید لکه بزنید، استخر بزنید و ضربات قلم مو را به جا بگذارید. پر کردن سطح پلاستیک قبل از رنگ آمیزی ممکن است براش زدن را موفقیت آمیزتر کند.

 

قبل از رنگ آمیزی هر شی پلاستیکی، مطمئن شوید که سطح آن تمیز و خشک است. با استفاده از اکثر رنگ های اسپری که برای پلاستیک ساخته شده اند، نیازی به شن و ماسه زدن یا سنگ زنی قبل از نقاشی نخواهید داشت.

 

پایان کار با رنگ پلاستیکی

اکثر رنگ های اسپری فرموله شده برای پلاستیک، براق یا نیمه براق باقی می باشند، اما مواد مخصوصی که برای پایان دادن نیز در دسترس هستند. اتمام فلز، چکش، بافت و استتار علاقه های جدیدی به اقلام پلاستیکی قدیمی دارد. اگر می خواهید قطعات پلاستیکی قدیمی را به شکل فلز، سنگ یا مواد دیگر درآورید، یک سطح ویژه را در نظر بگیرید.

 

رنگ های اسپری متالیک برای پلاستیک، دارای رنگ هایی مانند طلایی، مسی، نیکل، برنزی و … هستند. رنگ های اسپری تمام شده چکش در انتخاب های مختلفی از رنگ موجود است و جلویی را به نمایش می گذارد که شبیه فلز چکش کاری شده است.

اتمام بافت در رنگ های مختلف ممکن است ظاهر شن و ماسه، سنگ یا فلز را ایجاد کند. پایان استتار، سطح را به حالت متنوع با رنگ های قهوه ای، سبز، خاکی یا ماسه تبدیل می کند. اسپری رنگ استتار مخصوصاً برای احیای تجهیزات شکار پلاستیکی و ورزشی مفید است.

 

انتخاب رنگ خانه

امولسیون اکریلیک گزینه ارجحی برای فضاهای داخلی خانه، اداره و … است. این رنگ بادوام است، به راحتی تمیز می شود و می توان آن را به براقیت و بازتابندگی مطلوب رساند.

یک نوع رنگ دیگر بیشتر مناسب فضای داخلی روستایی یا کم هزینه است که در آن دوام مهم نیست. به عنوان مثال، آنها برای فضای داخلی اجاره ای که دیوارها باید سالانه رنگ آمیزی شوند مناسب هستند.
برای مناطقی که قرار گرفتن در معرض آب بسیار زیاد است، می توانید رنگ مینای دندان را انتخاب کنید. با این حال، رنگ جلوه ای طبیعی و نرم به دیوارها نمی دهد.

از رنگ بافتی می توان روی دیوارهای برجسته استفاده کرد تا فضای خاصی از اتاق شما برجسته شود. این رنگ ها بسیار گران هستند و فقط توسط نقاشان باتجربه اداره می شود.
مهم تر از همه ی مواردی که در بالا ذکر شد، بر اساس بودجه، عملکرد و زیبایی شناسی که می خواهید به دست بیاورید، می توانید رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید. برای نکات و ترفندهای تخصصی بیشتر، همین امروز با نقاشکار ارتباط برقرار کنید.

مقالات مرتبط در نقاشکار

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button