همه چیز درباره رنگ کناف سقف

رنگ کناف سقف

رنگ کناف سقف چیست؟

کناف سقف، به پنل های عایق گچی گفته می شود که به صورت آماده روی سقف پیچ می شوند. قطر کناف سقف عموما به 6 تا 18 میلی متر می رسد. با توجه به نوع استفاده ایی که از کناف سقف می شود، قطرهای آن متفاوت است.

سخت ترین مرحله در زمان استفاده از کناف، زمانی است که آن را بر روی سقف اجرا  کنید. چرا که رنگ آمیزی کناف سقف نیازمند تجربه و تکنیک های خاص خود می باشد که نحوه ی اجرای آن را دشوار می سازد.

این نوع رنگ آمیزی سقف به دلیل تسریع در روند نقاشی ساختمان و هزینه ی مناسب آن بسیار پرطرفدار است.

مزیت های رنگ کناف سقف

1- مقاوم در برابر آتش سوزی، زلزله و رطوبت

2- اجرای سریع و تمیز با استفاده از کناف سقف در رنگ آمیزی ساختمان

3- قابلیت تعویض

4- پوشش دهی سقف و استفاده به عنوان سقف کاذب

5- عایق خوبی در مقابل صدا و حرارت

6- کاهش نخاله های ایجاد شده به منظور ساخت و ساز

7- عدم تخریب زیرکارهای موجود در سقف

8- قابل بازیافت بودن مصالح مورد استفاده در کناف سقف

 

فرآیند رنگ آمیزی کناف سقف

مرحله اول

در این مرحله کناف سقف، به سقف ها پیچ می شود. سپس محل لامپ ها، پریزها، سوراخ های هالوژن و برق کشی ها را روی کناف سقف در نظر می گیریم تا در زمان رنگ آمیزی سقف کناف دچار چالش نشویم.

مرحله دوم

بین تمام درزهای موجود بین کناف ها تورکشی باید انجام شود. تور کناف از ترک خوردن کناف جلوگیری می کند و به بتونه ها کمک می کند تا پنل ها را بهتر نگه دارند.

مرحله سوم

بعد از تورکشی و خشک شدن بتونه زیر آن، درزهایی که بین کناف های سقف ایجاد می شود را با استفاده از بتونه درزگیر به عنوان پوشش دهی درزگیر استفاده می کنیم.

مرحله چهارم

پس از بتونه کاری بین درزهای کناف سقف ممکن است برآمدگی ها و ناصافی های ایجاد شود. برای رفع چنین نقصی روی کناف سقف، از ماستیک استفاده می کنیم.

مرحله پنجم

به این مرحله آستر زدن می گویند، به این ترتیب که برای آخرین بار سطح کناف سقف را سمباده می زنیم تا سطحی صاف و صیقلی برای ما به وجود آورد.

مرحله ششم

در این مرحله سطوح کناف سقف را از هرگونه آلودگی و گرد و غبار تمیز می کنیم تا برای رنگ آمیزی آماده شود و بتوانید رنگ کناف سقف خود را بدون هیچ نقص اجرا نمایید.

 

انواع کناف سقف

کناف سقف برای آشپزخانه

همانطور که می دانید آشپزخانه، قلب هر خانه است. بنابراین در انتخاب طرح و رنگ آمیزی کناف سقف آشپزخانه باید دقت بسیاری داشته باشید.

در سقف آشپزخانه می توانید از چوب استفاده کنید تا بتوانید از گرمایی که چوب در فضا پخش می کند بهرمند شوید. با استفاده از چوب در فضای آشپزخانه، می توانید محیطی گرم و صمیمی را ایجاد کنید.

اگر آشپزخانه شما دارای اپن است و یا جزیره دارد، می توانید در بخش بالای اپن از کناف سقف استفاده نمایید و از نورپردازی های زیبا در آن استفاده کنید.

همچنین می توانید از کناف سقف در آشپزخانه در قسمتی از سقف استفاده کنید و با متریال های متفاوتی همچون مس و چوب آن قسمت را متمایز سازید.

کناف سقف برای اتاق پذیرایی

استفاده از گچبری های متنوع در زمان قدیم یکی از موارد بود که می توانست تزئینات و دکوراسیون نمای کلی خانه را دگرگون سازد. اما در حال حاضر با استفاده از کناف سقف های متنوع، علاوه بر کاهش هزینه توانسته ایم تا حدی مطلوبی به طرح های زیباتر و در دسترس نزدیک شویم.

استفاده از کناف سقف برای اتاق پذیرایی علاوه بر تسریع  در سرعت اجرای رنگ آمیزی ساختمان و سایر موارد، زیبایی و نورپردازی خاصی به فضای خانه می بخشد.

کناف سقف برای اتاق خواب

اتاق خواب یکی از مکان هایی است که فضای آن، می تواند بیشترین اثرگذاری بر روحیه و آرامش شما داشته باشد. بنابراین انتخاب نورپردازی و کناف سقف مناسب در این مکان نیز حائز اهمیت است.

شما می توانید با هزینه ایی پایین و به صرفه از کناف سقف مناسبی برای اتاق خواب خود استفاده کنید تا بتوانید بیشترین انرژی را از محیط استراحت خود دریافت نمایید.

شاید برای شما هم سقف اتاق خواب به نسبت دیگر سقف ها با اهمیت تر باشد، چرا که زمان خواب، سقف بیشترین نمایی است که در چشم شما ظاهر می شود.

کناف سقف برای سرویس بهداشتی

در گذشته سرویس بهداشتی از اهمیت کمی برخوردار بود و نسبت به تزئینات آن بی توجهی می شد. اما امروزه محیطی که برای سرویس بهداشتی در نظر گرفته می شود، بسیار مورد توجه است. استفاده از طراحی های سقف کاذب و جذاب با مدل های گوناگون، تاثیر بسزایی در نمای ظاهری بخشی از خانه شما که سرویس بهداشتی است به ارمغان می آورد.

استفاده از کناف سقف برای سرویس بهداشتی می تواند پوشش مناسبی برای بسیاری از لوله ها و سیم کشی هایی باشد که در آن محیط وجود دارد.

به دلیل عایق بودن کناف سقف، استفاده از آن در سرویس بهداشتی و حمام می تواند بهترین انتخاب برای سقف باشد.

حرف آخر

اصول بتونه کاری و نقاشی روی سطح کناف از پیچیدگی و تکنیک های خاص خودش تبعیت می کند. کار روی کناف به خصوص زمانی که بر روی سقف کار شده باشد، به حدی حساس و مهم است که باید با وسواس، صبر و حوصله کاملی توسط نقاشکار صورت پذیرد تا نتیجه بدست آمده از رنگ کناف سقف رضایت بخش مشتری یا صاحب خانه باشد.

در صورتی که نقاشی روی گچ نقصی داشته باشه تا حدودی می توان آن نقص را رفع کرد. اما اگر بتونه کاری روی کناف سقف به درستی صورت نپذیرد شاهد موج ها و برآمدگی های بسیار فاجعه انگیزی در کناف سقف خواهیم بود.

به همین دلیل توصیه می کنیم که برای اینکه شاهد نتایج رضایت بخشی از رنگ آمیزی کناف سقف خود باشید، آن را به یک متخصص بسپارید و از دستورالعمل های موجود هر برند برای رنگ آمیزی کناف سقف خود استفاده نمایید.

 

 

مقالات مرتبط

5/5 - (3 امتیاز)
Call Now Button