نحوه رنگ آمیزی خانه

رنگ امیزی خانه در نمای بیرون

رنگ آمیزی نمای بیرونی یک خانه ویژگی های بسیاری به غیر از ظاهر بهتر  در ساختمان شما به وجود می آورد. رنگ امیزی خانه در نمای بیرونی ساختمان، باعث می شود از موانعی همچون باد، آب و سایر موارد و تهدیدات آب و هوایی محافظت نماید.

با صرف وقت و سرمایه گذاری مالی در پروژه بهسازی منزل، باید دقت شود که به درستی و با بهترین مواد ممکن این مهم صورت پذیرد.

آیا خودم می توانم خانه ام را رنگ آمیزی کنم؟

اگر به جای استخدام نقاشان حرفه ای در خانه، انجام رنگ امیزی خانه را خود به عهده بگیرید، مطمئناً از نکات صرفه جویی در زمان باید مطلع شوید. در ادامه به برخی از نکات رنگ امیزی خانه اشاره خواهیم کرد.

 

نکات رنگ امیزی خانه

آماده سازی خانه برای نقاشی

زمان مناسبی را در سال انتخاب کنید. مهم است که از آغاز فرآیند رنگ آمیزی خانه خود، زمان  مناسبی را در سال در نظر بگیرید، زیرا دمای بسیار سرد (زیر 40 درجه فارنهایت) یا دمای بسیار گرم می تواند به کار رنگ آمیزی شما را آسیب وارد کند.
بنابراین بهترین زمان برای رنگ آمیزی خانه اواخر بهار یا اوایل پاییز است. همچنین به یاد داشته باشید که پیش بینی آب و هوا را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید، روزهایی که برای رنگ آمیزی انتخاب کرده اید، آب و هوای بارانی پیش بینی نشده باشد.

نحوه رنگ آمیزی خانه

تمیز کردن سطوح ساختمان

اگر خوش شانس باشید، تنها آمادگی واقعی که باید قبل از کار رنگ آمیزی خانه انجام دهید، تمیز کردن سطوح ساختمان است. با استفاده از یک شلنگ، دیوارها را بشویید و با برس سیم و مقداری آب گرم و صابون هر گونه آلودگی و گرد و غبار را از نمای بیرونی ساختمان بزدایید.
به یاد داشته باشید که از بالا به پایین بشویید و قبل از ادامه کار با رنگ، زمان کافی را برای خشک شدن به سطح بدهید.

نحوه رنگ آمیزی خانه

برطرف کردن عیوب برای نقاشی ساختمان

اگر روی سطح خانه شما رنگ قدیمی و معیوبی وجود دارد، باید قبل از ادامه رنگ امیزی خانه آن را بردارید. این شامل هر رنگی که شل شده، طبله شده یا ترک دار شده است می باشد.
عدم حذف رنگ قدیمی و تراش خورده قبل از شروع  رنگ امیزی خانه، مانع از چسبیدن مناسب رنگ تازه به سطح دیوار خانه در نمای خارجی ساختمان می شود.
با استفاده از برس سیم یا تراش دهنده رنگ، هر نوع رنگ شل و آزاد از سطح خانه را از بین ببرید و با استفاده از سنباده برقی (یا تکه ای از کاغذ سنباده که به دور یک بلوک چوبی پیچیده شده است) سطح را صاف کنید.
اگر رسوبات زیادی از رنگ قدیمی وجود دارد که باید از بین بروند، ممکن است لازم باشد از یک پاک کننده الکتریکی استفاده کنید که اساساً رنگ را ذوب می کند و سپس آن را از دیوار بیرون می کشد.

نحوه رنگ آمیزی خانه

انجام تعمیرات لازم

قبل از شروع رنگ امیزی خانه، باید خانه خود را از نظر خرابی بررسی کرده و تعمیرات لازم را انجام دهید. به نظر می رسد یک کار اضافی باشد، اما اطمینان حاصل خواهید کرد که خانه شما پس از اتمام کار رنگ آمیزی به بهترین شکل ممکن ظاهر می شود.
در اطراف محیط خانه قدم بزنید و به دنبال زنجیرهای خردشده و ناخن های سایدینگ، زنگ زدگی، کپک و برآمدگی باشید. فقط به دیواره های خارجی نگاه نکنید، همچنین زیر لبه های لبه دار و اطراف پی را بررسی کنید. به مناطقی در اطراف پنجره ها و درها توجه كنید كه ممكن است آب بند یا بتونه قدیمی از بین رفته باشد یا نیاز به جایگزینی داشته باشد.
هرگونه زنگ زدگی باید از بین برود و کپک باید از بین برود. لبه های ترک خورده باید پر و سنباده زده شوند، باید درزگیرهای شل یا شکافته جایگزین شوند و ناودان ها و منشأهای نشتی ترمیم شوند.

نحوه رنگ آمیزی خانه

تعیین رنگ مورد نیاز برای رنگ امیزی خانه

بهتر است قبل از شروع نقاشی ساختمان، بفهمید که به چه مقدار رنگ نیاز دارید. این کار، خطر تمام شدن رنگ در نیمه راه را از بین می برد.
برای تخمین میزان رنگ مورد نیاز، محیط خانه و ارتفاع خانه را اندازه گیری کنید (به استثنای انتهای شیروانی) و آن ها را در یکدیگر ضرب کنید.
این عدد را بر روی کف فوت مربع مشخص شده روی قوطی رنگی که قصد استفاده از آن را دارید تقسیم کنید. این مقدار رنگ (در گالن) مورد نیاز شما برای یک لایه را فراهم می کند. با این حال، بهتر است برای ایمنی یک گالن اضافی به آن عدد اضافه کنید.
برای محاسبه مقدار رنگ اضافی مورد نیاز برای هر انتهای شیروانی، عرض و ارتفاع انتهای شیروانی را اندازه بگیرید، این اعداد را ضرب کنید، سپس در 2 تقسیم کنید. این به شما ابعاد فوت مربع شیروانی می دهد، سپس می توانید آن را برای تخمین رنگ مورد نیاز استفاده کنید.
به خاطر داشته باشید که برخی از سطوح دیوارهای خارجی مانند زونا، سنگ تراشی و گچ ممکن است 10 تا 15 درصد بیشتر از دیوارهای صاف و مسطح با همان متر مربع به رنگ نیاز داشته باشند.
روش استفاده ممکن است بر نوع رنگ مورد نیاز شما نیز تأثیر بگذارد. سمپاش های بدون هوا ممکن است تا دو برابر برس (قلم مو یا غلتک) به رنگ (برای همان اندازه دیوار) نیاز داشته باشند.

نحوه رنگ آمیزی خانه

آستر سازی سطوح

در برخی شرایط ، قبل از شروع نقاشی باید روی سطح خانه خود یک آستر بزنید. آستر پایه خوبی برای رنگ ایجاد می کند و به ماندگاری آن کمک می کند، زیرا باعث محافظت بیشتر از عناصر می شود.
شما باید در بعضی از مناطق  خانه پرایمر یا آستر بزنید، به خصوص اگر کار شما در معرض چوب خام یا فلز خالی باشد، یا اگر مقدار زیادی رنگ سست را از بین ببرید.
اگر برای اولین بار چوب تازه می کشید یا رنگ خانه را به شدت تغییر می دهید، باید پرایمر بزنید.
نوع پرایمر مورد استفاده شما به نوع رنگ بستگی دارد. اگر قصد استفاده از رنگ لاتکس را دارید، به آغازگر لاتکس احتیاج دارید. اگر قصد استفاده از رنگ رقیق شده با حلال را دارید، به یک آغازگر پایه حلال و اگر از رنگ فلزی استفاده می کنید، به یک آغازگر فلزی نیاز خواهید داشت.

نحوه رنگ آمیزی خانه

انتخاب رنگ مورد نظر

یک رنگ خارجی با کیفیت بالا مانند 100 درصد لاتکس اکریلیک انتخاب کنید. انتخاب صحیح نوع رنگ باعث یک رنگ امیزی خانه ی بهتر، خشک شدن سریع و در طولانی مدت دوام بیشتری به وجود خواهد آورد.
به دنبال رنگ با درصد بالاتر از مواد جامد حجمی باشید و به جای انتخاب مارک های ارزان قیمت، قوطی های دارای برچسب “premium” یا “super-premium” را انتخاب کنید.
اطمینان حاصل کنید که رنگ به طور خاص برای فضای خارجی طراحی شده است را انتخاب می کنید زیرا بهتر از رنگ داخلی است.
همچنین در مورد رنگی که برای خانه خود انتخاب کرده اید کمی فکر کنید. سبک خانه خود را در نظر بگیرید و مطمئن شوید که  رنگ مکمل مواد سقف و هر گونه متریال آجری یا سنگی را پوشش می دهد.

چند روز وقت برای رنگ امیزی خانه به طور تستی بگذارید تا ببینید که هر یک از نمونه ها در جنبه های مختلف چگونه به نظر می رسند و در نهایت تصمیم بگیرید که از کدام برای رنگ آمیزی استفاده کنید.

نحوه رنگ آمیزی خانه

مخلوط کردن رنگ

اگر چندین قوطی رنگ خریداری کرده اید، باید تمام رنگ قوطی های جداگانه را با هم در یک ظرف بزرگ مخلوط کنید.
این به دلیل این واقعیت است که رنگ دسته های مختلف رنگ می تواند کمی متفاوت باشد  حتی اگر قرار باشد یکسان باشد. مخلوط کردن آنها با هم یکرنگی را تضمین می کند.
قوطی های رنگ اصلی را نگه دارید. به این ترتیب، اگر رنگی برای شما باقی مانده است، می توانید آن را دوباره در قوطی های اصلی بریزید و دوباره آن را بسته بندی کنید.
در این مرحله باید اطراف خانه خود را با پارچه های قطره ای بپوشانید تا از ورود هرگونه رنگ در پیاده روها یا محوطه سازی جلوگیری شود.

 

منبع: نحوه رنگ آمیزی خانه

 

مقالات مرتبط در نقاشکار

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button