رنگ نمای ساختمان

تاثیر رنگ در زیبایی نمای ساختمان

از بین بسیاری از عناصر بصری طراحی، رنگ نمای ساختمان در بین همه موثرترین و در عین حال بی دردسرترین است. اولین برداشتی که یک منطقه در ذهن بازدیدکنندگان آن مکان ایجاد می کند، مطمئناً ساختارها یا افراد داخل و اطراف آن نیست. بلکه زیبایی مکان است! با این حال، آنچه برای یک فرد به غیر از معماری، زیبایی را پوشش می دهد، عناصر معماری ساختمان ها نیستند.

استفاده از رنگ آمیزی ساختمان برای نما یکی از این روش ها برای ایجاد راحتی بصری و همچنین جلب توجه بازدیدکنندگان در همان زمان است. رنگ نمای ساختمان نه تنها زیبایی ساختمان ها را برجسته می کند، در واقع علاقه بینندگان را هم افزایش می دهد. با استفاده از رنگ ها قوه ی بصری ناحیه ای را فعال کنید. همچنین، انتخاب و استفاده از رنگ ها برای نماها ممکن است با توجه به شرایط زمینه ای متفاوت باشد. با این حال، رنگ ها به طور حتم تصور بصری همه ساختمان های داخل یا اطراف یک منطقه را تغییر می دهند.

نمونه های مشهوری از رنگ نمای ساختمان های رنگی، در مناطق مسکونی و تجاری شهرها، در سراسر جهان وجود دارد. یکی از شناخته شده ترین نقاشی ساختمان محله ها با طیف وسیعی از نمای رنگارنگ ویکتوریایی، جاده پورتوبلو در لندن است. امروزه این شهر تبدیل به یکی از مناطق “ضروری” لندن شده است و در این مورد نمی توان از سهم ساده رنگ چشم پوشی کرد. این رنگ منجر به ایجاد هویت متمایز برای منطقه و در نتیجه افزایش محبوبیت آن به طور گسترده ای شد.

یکی دیگر از مواردی که تفاوت کمی با موارد فوق دارد ، استفاده از رنگ در نمای ساختمان MUSAC ، موزه هنر لئون در اسپانیا است. رنگ های نمای ساختمان نشان دهنده معماری سنتی محلی منطقه است و ارتباط عمیقی با محیط اطراف آن ایجاد کرده است.

نه تنها استفاده از رنگ در نمای ساختمان همیشه به واضح ترین دلایل همانطور که در بالا مورد بحث قرار گرفت ، بلکه برای اهداف بسیار بیشتری مانند یافتن راه حلی برای بحران مسکن در شهر نیز انجام می شود. در ژوهانسبورگ ، ساختمان های متروکه متعدد با رنگ آمیزی نماها مورد توجه قرار گرفتند. این فراخوانی از سوی گروهی از هنرمندان به دولت آفریقا برای استفاده از هسته تاریخی شهر ، به منظور برآوردن تقاضاهای فعلی مسکن بود. اگرچه تا آنجا که به نتیجه مربوط می شود ، این مورد هنوز قابل بحث است. با این حال ، نشان می دهد که استفاده از رنگ می تواند تأثیرات شدیدی بر ساختمانها و محیط اطراف آن بگذارد و می تواند نقطه شروع برخی مکالمات بسیار مهم باشد.

یک مثال عالی دیگر از استفاده از رنگ در نمای ساختمان، به عنوان یک ابزار پردرآمد برای درآمدزایی ، یک پروژه هنری به نام “بازگشت به ریو” در سانتا مارتا ، ریودوژانیرو است. هدف آن ایجاد نمای های دلپذیر در یک محله با رنگ آمیزی آنها در رنگها و الگوهای مختلف بود. این پروژه نه تنها به عنوان یک محرک اقتصادی برای منطقه عمل کرد ، بلکه هویت محله را نیز ارتقا داد.

از این رو استفاده از رنگ، به ویژه در نمای ساختمان بسیار بیشتر از استفاده آن به عنوان دکوراسیون است. رنگ یک عنصر جدایی ناپذیر در محیط معماری است همانطور که در محیط طبیعی است. این یک ابزار مهم است که نه تنها برای جلوه های بصری بلکه برای اهداف عمیق تر نیز استفاده می شود. به بیان ساده ، رنگ باعث می شود دنیای اطراف ما از هر نظر کوچک و بزرگتر بهتر شود.

نمای ساختمان چیست؟

کلمه نما در اصل از کلمه ایتالیایی “facciata” گرفته شده است و به عنوان نمای خارجی یا تمام نمای بیرونی یک ساختمان تعریف شده است. این اصطلاح اغلب برای اشاره به نمای اصلی یا جلوی خانه استفاده می شود.

 

رنگ در معماری چیست؟

رنگ، نور ، زیبایی و هماهنگی است ، اما همچنین تعادل روانی ، راحتی و هیجان است. رنگها در معماری برای تزئین ، برجسته سازی ، روشنایی و جداسازی فضاها و همچنین انتقال احساسات و آسایش لازم است.

روی سقف ساختمان ، یکی از مهمترین عناصر یک ساختمان است ، زیرا به عنوان مانع اصلی در برابر عوامل بیرونی آب و هوا که می تواند به سلامت ساختمان آسیب برساند مانند باران ، برف ، باد ، یخبندان ، خورشید و غیره عمل می کند. به همین دلیل ، انتخاب یک سیستم نمای مناسب که در برابر این خطرات محافظت می کند بسیار مهم است ، در حالی که به کاهش مصرف انرژی ، کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری و افزایش راحتی برای ساکنان کمک می کند.

چگونه رنگ نمای ساختمان را انتخاب کنیم؟

سعی کنید برای انتخاب رنگ نمای ساختمان، به دنبال سایه هایی باشید که به طور طبیعی به محیط شما جلوه می بخشند. از سایه های بسیار براق و زنده خودداری کنید. اگر آن ها با عملکرد ساختمان مطابقت نداشته باشند، ظاهر آنها در نمای ساختمان گیج کننده می شود. رنگ های روی سطح بزرگ در نمای بیرونی معمولاً روشن تر از سطح کوچک است.

بعد از انتخاب رنگ اصلی نمای ساختمان، می توانید به دنبال رنگ های تکمیلی باشید. الهامات زیادی را می توانید در همه جا پیدا کنید. کافی است بایستید و به اطراف نگاه کنید. انتخاب رنگ نه تنها تحت تأثیر محیط بیرون از ساختمان قرار می گیرد بلکه رنگ سقف، پنجره ها و ناودان ها را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

می توانید رنگ های تکمیلی را از همان محدوده انتخاب کنید. سایه های یکسان همیشه بسیار شیک و هماهنگ به نظر می رسند. اگر ریسک پذیر هستید و می خواهید نمای ساختمان بلندتر از حد معمول به نظر آید، از سایه های تیره و عمیق استفاده کنید. اجازه دهید آن ها در جزئیات و مناطق کوچکتر ظاهر شوند.

مقالات مرتبط

5/5 - (2 امتیاز)
Call Now Button